GeForce GTX 1080M Detayları !

Geforce GTX detayları Gaming Notebook’larda boy gösteriyor fakat GDDR5X  buna dahil değil. Nvidia’nın Geforce 1080M’inin Haziran sonunda çıkış yapması bekleniyordu Edindiğimiz son bilgilere göre yonga’nın GPU ile birlik halinde çalışacağı şeklinde bir algı oluşuyor. Ne yazık ki, detaylar sizi biraz hayal kırıklığına uğratabilir, çünkü GPU desktop sürümü kadar seri ve güçlü olmayacak. GeForce GTX 1080M 8 GB kapasiteye sahip GDDR5 video hafızasıyla boy gösterecek. GDDR5X içinse herhangi bir bilgi bulunmamakta. 1080M, 8GB video hafızasıyla gelecek ancak masaüstü sürümü kadar hızlı olmayacak. 1080M grafik uyarlayıcısı’ndan yola çıkarak GDDR5X Haziran’dan sonra duyrulacak olan “mobility series”‘in bir parçası olmayacak. GTX 1080M hakkında bildirilen son şeyler ise çok sayıda farklılık olduğu.

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-Video-Outputs

Iddialara göre GTX 1080’in mobil versiyonu 2048 CUDA çekirdeği içerecek.Yani masaüstündeki birimden daha az… Bildiğiniz gibi masaüstü versiyonunda 2560 Cude çekirdeği yer alıyor. GTX 1080M, yeni Pascal GP104 SKU üzerinde yapılandırılacak, ve muhtemelen masaüstü sürümüne göre daha az TDP değerine sahip olacak. . GTX 1080 default ayarlarda 1607 Mhz’de çalışırken, gelecekteki laptoplarımızda yer olacak olan mobil sürümü ise 1442 Mhz’de çalışacak. Boost Clock hakkında henüz hiç bir fikrimiz yok, ancak tahminleimize göre daha uzun bir batarya ömrü için Boost Clock hali ve Stok yani deafult hali arasında büyük bir hız aşırtma farkı olmayacak.

Işık tutmak istediğimiz diğer bir detay ise, 1080M’in kapabilitesine ilişkin önceki detaylara baktığımızda, 256GB/s, masaüstü modelinden daha dar bir kapasiteye sahip olacak (Masaüstünde 320GB/s şeklinde) Bu detaylar bizi hayal kırıklığına bir adım daha itiyor ve bu da GPU’nun mobil versiyonunun GDDR5X destekleyemeyeceği anlamına geliyor olabilir.

 

Çeviren: Ege ÇALIŞKAN

Razer Golıathus Speed Overwatch Mouse Pad Kutu Açılışı ve İlk Bakış Videosunu İzlemek İçin Buraya Tıklayın!

Advertisements

Author: Emirhan Dogan

Teknoloji / Sinema / Müzik / Web Tasarım / Yazar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s