Twitch’ten Yeni Bağış Sitesi

Oyuncuların canlı yayın yapmak için kullandığı Twitch, Paypal’ın Türkiye’deki faaliyetlerini durdurmasının ardından yayıncıları mağdur etmemek için yeni bağış sistemini duyurdu.

 

twitch

 

Oyuncuların internet üzerinden canlı yayın yapabildiği platform Twitch, yayıncılara bağış yapma imkanını PayPal üzerinden sunuyordu. Geçtiğimiz aylarda PayPal’ın Türkiye’deki faaliyetlerini durdurduğunu açıklaması üzerinde Türkiye’deki yayıncılar bu durumdan oldukça etkilenmişti. Bu durumun önüne geçmek isteyen firma, yeni bir ödeme sistemini aktif ettiğini duyurdu.

 

Paypal firmasının Türkiye’de kapanmasıyla birlikte oyun severler ve Youtuberler çok zor durumda kalmıştı. Gelir kaynaklarını aktarabildikleri tek platform olan sistem sadece Türkiye’de kullanıma kapatılıyordu. Garip ama işte burası da Türkiye.

 

twitch bits

 

Uygulama içi satın alma mantığıyla Twitch‘te artık “Bit” adı verilen sanal para birimini satın alacak ve bağış yapmak istediğiniz kişinin yayınına “Cheer” olarak göndereceksiniz. Yani burada “Bit” sizin Twitch’teki bağış bakiyeniz, “Cheer” ise yayıncıya gönderdiğiniz bağış olacak. Aynı zamanda yaptığınız bağışlar yayındaki konuşma akışında da görülecek ve diğer izleyiciler de sizin bağış yaptığınızdan anında haberdar olacak. Twitch elbette PayPal bağışlarında olduğu gibi yeni bağış sisteminde de komisyon almaya devam edecek ancak bu komisyonun ne kadar olduğu henüz bilinmiyor.

Aslında Twitch’in yeni bağış sistemi ülkemizdeki Twitch yayıncıları için isabetli bir karar oldu diyebiliriz. Böylelikle ülkemizde Twitch yayıncıları eskisi gibi aktif şekilde yayınlarına devam edebilecek. Bazı haber siteleri Twitch’in yeni bağış sistemini sadece Türkiye’ye özelmiş ve PayPal Türkiye’den çekildiği için devreye sokulmuş gibi gösterse de Twitch sadece ülkemizde değil dünya genelinde bu yeni bağış sistemini kullanacak.

Twitchın bu kararının ardındaki nedenin popüler yayıncılarıyla PayPal yetkilileri arasında yetersiz hizmetten dolayı geçen gerginlik olduğu düşünülüyor.

Güncel “Bit” fiyatları ise şu şekilde:

100 Bit = 1.4 dolar
500 Bit = 7 dolar
1500 (1.5bin) Bit = 20 dolar
5000 (5bin) Bit = 64.4 dolar
10000 (10bin) Bit = 126 dolar
25000 (25bin) Bit = 308 dolar

 

Razer Golıathus Speed Overwatch Mouse Pad Kutu Açılışı ve İlk Bakış Videosunu İzlemek İçin Buraya Tıklayın!

Advertisements

Author: Emirhan Dogan

Teknoloji / Sinema / Müzik / Web Tasarım / Yazar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s