Çin’den Dünyanın En Büyük Teleskopu!

Çin, Pingtung County Bölgesi’nde yaklaşık olarak 30 futbol sahası büyüklüğünde olan “dünyanın en büyük radyo teleskobu” unvanına sahip teleskobun yapım aşamasını tamamladı. teleskob

cin-olaganustu-radyo-teleskobuyla-uzayda-yasam-arayacak-705x290

500 metrelik Diyafram Küresel Teleskobun yapım aşaması 180 milyon dolar maliyetinde 5 yıl boyunca sürdü. Teleskobun Eylül ayında faliyete girmesi bekleniyor.

Gökyüzünü mevcut cihazlardan 10 kata kadar daha hızlı görme performansını gösterecek FAST adı verilen gözlem aracı 5600 ton çelikten oval kirişlere sahip durumda. Dünya’nın en büyük radyo teleskobu olma özelliğini taşıyan FAST, bu boyutuyla ABD’ye ait Erasibo Teleskobu’nun yaklaşık 2 katı bir büyüklüğe sahip. FAST adındaki bu teleskopta toplam 4450 panel bulunuyor.

Uzayda yaşam olup olmadığıyla ilgili araştırmalar çok uzun zamandır devam ediyor. Özellikle ABD ve Rusya gibi devletlerin üzerine yoğun çalışmalar yürüttüğü bu konuyla ilgili araştırmalar yapan Çin, araştırmalarını olağanüstü büyüklükteki FAST isimli radyo teleskobuyla araştırmalarına devam edecek. Bilim insanları ise insanların ilk etapta teleskoptan tam performans beklememeleri gerektiğini, Önümüzdeki 2-3 yıl boyunca teleskobun bilim insanların ilk evre test ve deneylerine tabi olacağını ifade ettiler.

china-building-five-hundred-meter-radio-telescope

Advertisements

Author: Emirhan Dogan

Teknoloji / Sinema / Müzik / Web Tasarım / Yazar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s