BMW Sahipleri Tehlike Altında!

Yeni keşfedilen bir güvenlik açığı nedeniyle BMW araçlarının kullandığı internet portalı hacklenebiliyor.Güvenlik açığı nedeniyle istenilen aracın sistemine sızmak mümkün durumda.

p-sim-roaming

BMW, son yıllarda yaptığı teknoloji atılımlarla birlikte oldukça dikkat çekti ve kullanıcılarından tam not almayı başarmış durumda.

BMW connectedDrive ismindeki sistem ile otomobil sektöründe kendinden  oldukça söz ettirdi.Fakat şuan kritik bir güvenlik açığı ile karşı karşıya gelmiş durumda.

Vulnerability-Labs isimli firmada güvenlik araştırmacısı olarak çalışan Benjamin Kunz Mejri tarafından keşfedilen açık BMW markalı araçların kullandığı VIN isimli güvenlik şifresininin devre dışı bırakılmasına izin veriyor.

44054c78-2771-092b

Araçların online olarak bağlandıgı internet portalında bulunan CSS açığı araca özel şifreyi sıfırlıyarak parola güvenliğini devre dışı bırakmayı mümkün kılıyor.

Sistem uzaktan hacklendikten sonra hackleyen hacker,aracın süspansiyonlarını,hava yastıkalrını ve dahada önemlisi alarm sistemlerini , aracın camlarını kontrol altına alabiliyor.

Son yıllarda üretilen bütün BMW araçları etkileyen bu kritik açık şirketin başını oldukça ağrıtacağa benziyor.

BMW ConnectedDrive Nedir?

ConnectedDrive, BMW Group öncülüğünde geliştirilmiş yeni bir kavramdır. Otomobilin içindeki ve dışındaki tüm bilgi, iletişim ve yardımcı sistemlerinin birbirleriyle tamamen tek bir ağ üzerinden bağlantılı olması sayesinde BMW 7 serisinde üç avantaj sunulmaktadır: Güvenlik, konfor ve bilgi-eğlence (infotainment) sistemi.

Sürücüler, otomobilin kumanda sistemi kapsamında bağlantı noktalarını oluşturur. Bir telematik servisi olan BMW Assist, mevcut trafik koşulları ve sıkışık trafik durumları konusunda güncel bilgiler verir.

Acil bir durumda, sistem otomobilin yerini tespit eder ve otomatik olarak yardım çağırır. Bilgi servisi, yolculara, oteller, restoranlar ve bölgedeki gezilecek yerlerle ilgili bilgiler de sunabilir. Sürücüler, BMW Online sayesinde seyahatleri süresince durup e-posta mesajlarını, haberleri ve hisse değerlerini kontrol edebilirler. Kişisel bilgisayarlar ve cep telefonları da BMW otomobillerindeki ağa bağlanabilir.

Diger Otomobil Haberlerimiz İçin Lütfen Tıklayınız

Advertisements

Author: Emirhan Dogan

Teknoloji / Sinema / Müzik / Web Tasarım / Yazar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s