Selfie’nin İsmi Değişiyor!

86.Oscar ödül törenleri’nin ardından tüm dünyada bir akıma dönüşen selfie çekimi  Türkçe karşılıgı için TDK’dan (Türk Dil Kurumu) öneri geldi.Peki Yeni Öneri ne?

Akıllı telefonların ön karmarlarında yaşanan gelişimle Ellen DeGennerse’in başlattıgı akım iki yıl öncesind 86.Oscar Ödülleri törenine damga vurdu.Twitter’da paylaşım rekoru kıran selfie fotoğrafını hatırlıyorsunuzdur.

İlk selfiesini çektiginde 30 milyon takipçisi olan Ellen DeGeners’in şuan 60 milyon takipçisi var.İlk selfie’yi Samsung Glaxy Note 3 ile paylaşan Ellen paylaştığı ,Bradley Coopper’in çektigi ve içinde Kevin Spacey, Meryl Streep, Julia Roberts, Brad Pitt ve Jennifer Lawrence gibi ünlülerin yer aldığı fotoğraf Twitter’da paylaşılınca yer yerinden oynadı.

O dönem 30 milyona yakın takipçisi bulunan (şu an 60 milyon) Ellen DeGeneres’ın  Samsung Galaxy Note 3 kullanarak paylaştığı, Bradley Cooper’ın çektiği ve içinde Kevin Spacey, Meryl Streep, Julia Roberts, Brad Pitt ve Jennifer Lawrence gibi ünlülerin yer aldığı fotoğraf Twitter’da paylaşılınca yer yerinden oynadı.Degeneres’in Oscar selfie’si an itibariyle 2 milyon 315 bin kere retweet’lenmiş ve 1 milyondan fazla favorilere alınmıştı.

fft16_mf4117829

Tüm zamanların “En iyi selfie’si” olarak gösterilen fotoğraf Twitter’da kısa süre içerisinde 2 milyonda fazla kere retweet edildi.

Selfie çekim kısa süre içerisinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir akım haline geldi. TDK, selfie sözcüğünün Türkçe karşılığı için internetten bir anket başlattı. Gelen 200 öneriden kullanıcıların büyük bölümü“Özçekim” sözcüğünde karar kıldı.

Ancak “özçekim” vatandaşlar arasında bir türlü yaygın kullanılamadı. Kullanımının yaygınlaşmaması durumunda ise görünüşe bakılırsa selfie sözcüğünün karşılığı için TDK’dan yeni bir öneri gelecek.

Özçekim’in yerine “Görçek” geliyor

Türk Dil Kurumu (TDK), Fikret Kaftanoğlu’nun Türkiye’de kişinin kendi fotoğrafını çekebileceği düzeneği ilk olarak 1940’larda yaptığını ve“görçek” adını verdiğini belirterek, “Selfie sözü ileriki günlerde gündemden düşmez ve “özçekim” karşılığı da bundan daha fazla yaygınlaşmaz ise yeni bir öneri için ilk aday “görçek” karşılığı olmalıdır” dedi.

gorcek

TDK’nin yayın organı Türk Dili Dergisi’nde Adem Terzi’nin kaleme aldığı“Mucit İnsanlar Fotoğrafhanesi Yahut Emrullah Ali’nin Selfie Makinesi”başlıklı yazıda, ilk selfie aletinin 1940’lı yıllarda Fikret Kaftanoğlu tarafından yapıldığı vurgulandı. Yazıda, düzeneğine “görçek” adını veren Kaftanoğlu’nun, patentini daha sonra Emrullah Ali Yıldız’a devrettiği ifade edildi.

Yazıda ayrıca selfie’nin karşılığı olarak “özçekim” sözcüğünü kullanan duyarlı insanların sayısının zamanla artmasına rağmen farklı sebeplerle yabancı sözleri tercih edenlerin de çok fazla olduğuna dikkat çekildi.

Geçmiş dönemlerde yabancı sözler için önerilen bazı karşılıklar, yaygınlaşmamaları sebebiyle değiştirilmiş, yerlerine yeni karşılıklar önerilmiştir. Selfie’nin Türkçe karşılığının ilerleyen dönemde “görçek olarak değiştirilip değiştirilmeyeceğini ise bekleyip göreceğiz.

Diger Sosyal Medya Haberlerimiz İçin Lütfen Tıklayınız

Advertisements

Author: Emirhan Dogan

Teknoloji / Sinema / Müzik / Web Tasarım / Yazar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s