Google Üniversite Seçim Sistemi Kullanımı

Google tarafından hazırlanıp kullanıma sunulan Üniversite Seçimim isimli tercih robotu nasıl kullanılır?

 

Google Üniversite Seçimim

 

Üniversite için hazırlanan bireylerin tercih yapmak için ihtiyacı olan bütün bilgileri tek bir adrese toplayan Google, tercih dönemine sayılı günler kala üniversite adaylarına rehber olmaya devam ediyor.

Google Üniversite Seçimim platformu üniversite adayları için Türkiye ve KKTC’deki 210 üniversite ve 10 binden fazla bölümü bütün ayrıntılarıyla tanıtabilme özelliğine sahip.Ayrıca platformda 40’tan fazla üniversitede 360 derecelik panaromik sanal tur gerçekleştirebilirsiniz.

Peki bu platformu nasıl kullanabilirsiniz?

Öncelikle platforma erişim sağlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Şimdi nasıl kullanabileceğimize bakalım.

 

1) Konumlara göre üniversiteleri arama

1468953832_konuma-gore-uni-arama.jpg

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi “Konum” butonuna tıklayarak istediğiniz şehirdeki veya şehirlerdeki üniversiteleri taratabilirsiniz.Butona tıkladığınızda karşınıza şöyle bir alan gelecektir:

1468953868_konum-girdisi.jpg

“örn.Ankara” yazan kısma istediğiniz ili(birden fazla ilde yazabilirsiniz) yazıp o ildeki üniversiteyi veya üniversiteleri karşınıza çıkarabilir o üniversiteler hakkındaki genel bilgileri, üniversitelerin konumlarını, fakültelerini ve bölümlerini keşfedebilir sanal tur ile(destekleyen üniversiteler için) üniversite içerisinde gezinebilirsiniz.Ek olarak üniversiteyi favorilerinize ekleyebilir, Youtube kanalını ve internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.Sonraki ana kısımlarda da aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.


 

2) Bölümlere göre üniversite arama

1468953923_bolume-gore-uni-arama.jpg

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi “Bölüm” butonuna tıklayarak tercih etmek istediğiniz bölüme veya bölümlere göre üniversiteleri taratabilirsiniz.Butona tıkladığınızda karşınıza şöyle bir alan gelecektir:

1468953957_bolum-girdisi.jpg
“örn. Endüstri Mühendisliği” yazan kısma düşündüğünüz bölümü yada bölümleri yazabilir o bölümün mevcut olduğu üniversiteleri taratabilirsiniz.


 

3) Puana ve puan türüne göre bölümleri ve üniversiteleri arama

1468953999_puana-gore-uni-arama.jpg

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi “Puan” butonuna tıklayarak mevcut puanınıza göre bölümleri ve bölümlerin mevcut olduğu üniversiteleri taratabilirsiniz.Butona tıkladığınızda karşınıza şöyle bir alan gelecektir:

1468954052_puan-girdisi.jpg

Bu alana en soldaki kutucuktan başlayarak yerleştirme puanınızı yazdıktan sonra puan türü kutucuğundan puan türünüzü seçerek “Sonuçları keşfet” butonuna tıklayın.Platform size puan türünüze ve puanınıza göre bölümleri ve üniversiteleri tarayıp karşınıza çıkaracaktır.


 

4) Bütün üniversiteleri ve bölümleri arama

1468954100_butun-uni.jpg

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi “Tüm üniversiteleri keşfet” yazısına tıklayarak Türkiye ve KKTC’deki bütün üniversiteleri taratabilirsiniz.

 

Bence güzel bir sistem yapılmış. Üniversite tercihlerinde iyi bir yardımcı olacaktır.

Advertisements

Author: Emirhan Dogan

Teknoloji / Sinema / Müzik / Web Tasarım / Yazar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s