Nvidia Kartlarındaki “Ti” İbaresi Nedir, Ne Anlama Gelir ?

Merhaba arkadaşlar Nvidia kartlarındaki “Ti” modelinin ne olduğunu bu yazıda açıklık getireceğiz.

 

Geforce_GTX_980_Ti_Stylized-4

Nvidia ekran kartları ile öne çıkan bir marka olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak ekran kartı alırken birçok model ile karşılaşıyoruz en basiti gtx 960 2gb , gtx 960 4gb gibi  modeller bulunmakta ancak bunların arasında bir model varki hepimizin aklını karıştırıyor. Bu model “Ti” modeli.

Ekran kartına baktığımız zaman sadece tasarımdaki değişikli gözümüze çarpıyor ancak bu değişiklik sadece tasarım ile bitmemekte. Aslında “Ti” titanium’un kısaltmasıdır. Burada ki ipucu ile bu ekran kartlarının soğutmasının değiştiğini anlayabiliyoruz. Yani bu ekran kartlarının soğutması normal modellere göre daha iyi yapılmaktadır. Bu ekran kartlarının normal modelinden diğer farkı ise normal modeldeki gpu çekirdeklerinin ”cuda” adı verilen normal işlemcilerden ortalama 100 kat daha hızlı olan bu çekirdek sayısının, çekirdek hızının ve ram hızın daha fazla olmasıdır.

Bu kartların başka bir farkı ise içindeki parçaların daha yeni ve daha iyisinin konulması ve driver vb. ekipmanların güncel olmasıdır. Yukarıda anlattığım tüm bu özellikler “Ti” model ekran kartlarının normal modelden daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağladığı için bu ekran kartları normallerine nazaran daha iyi ve daha güçlüdür.

Eğer eski model bir ekran kartı alacaksanız çok eski olmasa da örneğin GTX 780 vb. kartlarda Timodelini almanız sizin için daha mantıklı ve daha iyi bir çözüm olacaktır. Aslında tüm bu metni özetlemek gerekirse “Ti” modeli normal ekran kartından daha güncel ve daha yeni olduğu için daha güçlüdür.

 

Anlayamadığınız noktalar var ise bizlere sorabilirsiniz.

Advertisements

Author: Emirhan Dogan

Teknoloji / Sinema / Müzik / Web Tasarım / Yazar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s