Xbox Yaz Güncellemesi Geldi !

Xbox One’ın beklenen yaz güncellemesi nihayet tüm kullanıcılar için yayımlandı.

 

Xbox Yaz Güncellemesi

 

Büyük yaz güncellemesi ile birlikte Xbox One’a Windows 10’da bulunan Cortana sesli kontrol özelliği geliyor. Ayrıca yine konsolun en çok beklenen özelliklerinden olan arka planda müzik oynatma seçeneği, yazılım özellikleri ve daha fazlası geldi.

Bu güncelleme, Xbox One Preview kullanıcıları için Haziran ayında yayımlanmış ve bir süredir de geliştirilme aşamasındaydı. Şimdi ise tüm kullanıcılar için indirilebilir durumda.

Peki Bu Güncellemede Yeni Neler Var ?

  • Cortana – Windows 10’un sesli komut sistemi olan Cortana, artık yeni özellikleriyle birlikte Xbox One’a geldi. Şimdilik sadece Amerika ve İngiltere için açık olan Cortana ile konsolu sesli yönetmek mümkün. Cortana özelliği ile birlikte Kinect zorunluluğu da kaldırıldı. Artık herhangi bir mikrofonlu kulaklık ile konsola komut verilebilecek.
  • Arkaplan müzik – Xbox One’un en çok istenilen özelliklerinden olan arkaplanda müzik / background music özelliği de nihayet sınırlı da olsa geldi. Snap modu ile yönetilen bu özellik şimdilik Pandora, Groove Music, iHeartRadio gibi uygulamalarla birlikte çalışıyor. Spotify’ın PlayStation 4’e özel olmasından dolayı henüz Spotify desteği bulunmuyor. Daha fazla desteklenen uygulamanın yakında geleceği belirtiliyor.
  • Arayüz geliştirmeleri – Arayüz geliştirmeleri de güncellemenin önemli detaylarından. Games and Apps menüsünde oyunları listelemek artık daha kolay ve hızlı olurken Güncellemeler adında yeni sekme açıldı. Ayrıca indirilen oyunların indirme hızını ve ne kadar indirildiğini de mb hesabıyla görmek mümkün. Ayrıca yeni mağaza da hizmete girdi. Mağazanın tasarımı büyük ölçüde değiştirilerek Windows uygulamalarına da hazır hale getirildi.
  • Dil ve bölge seçim serbestliği – Xbox One kullanıcıları artık dilden bağımsız olarak bölge, bölgeden bağımsız olarak da dil seçebilecek. Eskiden Türkçe kullanmak için bölgeyi Türkiye olarak seçmeniz gerekiyor, Amerikan mağazasından yararlanıyorsanız Türkçe kullanamıyordunuz. Artık bu sınırlamalar kaldırıldı.
  • Facebook entegrasyonu – Facebook entegrasyonu ile artık Facebook arkadaşlarınızı Xbox üzerinden kolayca bulabilir, yaptınğınız bazı aktiviteleri Facebook’tan yayınlayabilirsiniz.
  • Geliştirilmiş paylaşma – Paylaşma özelliği de geliştirilen özellikler arasında. Ekran görüntüsü, video ve kazanılan achievement’ları paylaşmak eskisine göre daha hızlı ve kolay.

 

Windows 10 Xbox

 

Windows 10’da Xbox uygulamasını ve akıllı telefonunda Xbox uygulamasını kullananlar için de bazı yenilikler geldi işte o yenilikler:

  • 60 FPS klip kaydı ve izleme – Artık Windows 10 Xbox uygulamasından video kalitesi olarak “Very High / En Yüksek” seçeneğini seçerseniz videoları 60 fps ile izleyebilirsiniz.
  • Yeni Game Hubs – Yeni oyun menüsü ile Windows 10 oyunlarını ve Xbox oyunlarını Xbox app Game hubs menüsünden görebilirsiniz. Ayrıca hem arkadaşlarınızın ne oynadığını görebilir, siz de oynadığınız oyunları arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz. Artık Windows 10 oyunları da bu özelliği destekliyor. Klip paylaşma ve Xbox mesajlaşması dahil.
  • Geliştirilmiş Game Bar tam ekran desteği – League of Legends, World of Warcraft, DOTA 2, Battlefield 4, Counter-Strike: GO ve Diablo 3 artık tam sürüm modundayken Xbox Game Bar özelliğini destekliyor.
  • iOS ve Android desteği – iOS ve Android kullanıcıları için de Xbox App güncellendi. Yeni güncellemenin yeniliklerini destekleyen birçok özellik bulunuyor.

 

Advertisements

Author: Emirhan Dogan

Teknoloji / Sinema / Müzik / Web Tasarım / Yazar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s