Tesla Otomatik Pilot Bu Sefer Can Kurtardı !

Bugüne kadar hep kaza haberleri ile gündeme gelen Tesla otomobilleri, bu sefer bir sürücünün hayatını kurtardı.

 

tesla otomatik pilot can kurtardı

 

Geçtiğimiz aylarda Tesla’nın otomatik pilotlarının yaptığı kazalar başta Amerika olmak üzere pek çok ülkede eleştirilirken, bu sefer Tesla’nın otomatik pilotu bir kişiyi hastaneye yetiştirerek hayatını kurtardı. Direksiyon başında tepki vermeyen sürücüyü otomatik anlayan Tesla, direkt hastanenin yolunu tuttu.

 

Otomatik Pilot Rahatsızlandığını Anladı

Tesla’nın otomatik pilotu koltukta oturan kişinin tepkilerini, nabzını ve hareketlerini ölçebiliyor. Amerika’da yaşayan 37 yaşındaki Avukat Joshua Neally’nin direksiyon başında “pulmoner emboli” (akciğer embolisi) adı verilen hastalığının birden tetiklenmesi ile direksiyon başında aniden fenalaştı. Göğsüne saplanan ağrı ile acı içerisinde kıvranan Neally, telaşa kapılmadan hemen eşini arayarak durumunun kötü olduğunu söylüyor. Ardından ambulansın gelmesi ve tekrardan hastane dönüş yolunun epey uzun olması üzere Tesla’nın otomatik pilotunu devreye sokarak hastaneye gitmeye karar veriyor.
Tesla Model X aracının sahibi olan avukat, 32 kilometre boyunca hareket etmeden aracın içerisinde sancı çekiyordu. Ardından Tesla bu süreçte en yakın hastaneye giderek rahatsızlanan adamı hastaneye yetiştiriyor.

Yapılan müdahaleden sonra hayatı kurtulan avukat için doktorlar hayati tehlikesinin geçtiğini belirtti. Fakat doktorlar tarafından yapılan açıklamaya göre her ne olursa olsun otomatik pilot veya benzeri araçlar ile hastaneye gelmenin doğru olmadığını ve acilen ambulansı aramaları gerektiğini belirttiler.

 

Tesla otomatik pilot böyle bir zekaya sahip olabilmesi şaşırtıcı. Sizlerin bu konuda düşünceleri neler ?

Advertisements

Author: Emirhan Dogan

Teknoloji / Sinema / Müzik / Web Tasarım / Yazar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s