Li-fi Nedir ?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda size geleceğin internet aktarma mekanizması olan Li-fi yi tanıtacağım.

 

Li-Fi-Nedir-ve-Nasıl-Çalışır-Yüksek-Hızda-İnternet-1-397x210

 

Öncelikler bu li-fi nin açılımı ne bunun ile başlayalım. Light Fidelty yani Işık vefa sı gibi bir anlama çıkıyor.Şimdi açılımından da belli olduğu gibi bu olayın içinde ışık var ama bu bildiğimiz ampul ışığı değil led ışığı.

Şimdi bu sistem tam olarak ne olduğuna geçecek olursam; Işık ile gönderilen internet yani ledli modem ? Aslında sistem çok basit tavandaki ledler driverleri sayesinde bize ışıkla beraber internet sinyali yolluyor ve cihazımızda ki bileşenler onları alıp bizi internet’e bağlıyor. Aslında gayet güzel ve hızlı ne kadar hızlı derseniz 6 adet led ampulle 3 metre den 224GB/Saniye gibi devasa hızlara çıkmakta(TTnet’e selam olsun) . Bu ne demek derseniz 3 tane gta 5’i ve 1 adet Need For Speed Rivals’ı aynı anda 1 saniyede indirebilirsiniz.

 

Professor Harald Haas with a light transmitter and receiver in his lab at Edinburgh University. Photograph: Murdo Macleod for the Observer

 

Peki bu ne kadar kullanışlı ; Aslında bu sistem gayet iyi ancak bu olay güneş ışığının led in ışığını bastırması durumunda ve oda değiştirme durumunda bir halta yaramıyor. Aslında şöyle düşünmekte lazım bana saniyede 224gb ı veriyorsa ben odaya girer çıkarım zaten izleyeceğim film hemen dolar bende izlerim. He bu arada kesin wi-fi gibi telaffuz kavgası buna da olacak lifi,layfi,liifi gibi.

Bide bunu kim yaptı buna gelecek olursak bunu yapan vatandaş ; Prof. Harald Haas. Evet bu ağabeyimiz şu anda bu çalışmanın geliştirme aşamasında . Evet son olarak bu ağabeyimize teşekkür edip başarılar dileyerek yazımızı burada bitiriyorum.

 

li-fi-teknolojisi

 

Advertisements

Author: Emirhan Dogan

Teknoloji / Sinema / Müzik / Web Tasarım / Yazar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s