Fifa 2017’ye Doğru!

Çoğunuzun bildiği gibi yıllardır Fifa adında bir futbol oyunu çıkıyor. Fifa’nın yapımcıları futbolun kendilerince değiştiğini söylüyorlar. Her sene üzerine biraz daha ekleyerek yoluna devam eden Fifa bu sene Frostbite oyun motoru ile dikkatleri üzerine topladı, aslında benim aklımda bir soru işareti var. Farkettiniz mi bilmiyorum ama Frostbite oyun motoru daha önce hiçbir futbol oyununda kullanılmadı, bu oyun motorunu daha çok Battlefield oyunlarından tanıyoruz. Fifa yapımcıları, yeni oyun motoru ile oyunculara bambaşka bir futbol deneyimi yaşatmaya kararlı. Hatta Frostbite’a o kadar güveniyorlar ki ”Football ,Powered by Frostbite” adlı yeni bir gameplay videosu yayınladılar.

 

 

Oyunda değişen başka bir özellik ise fizik kontrolleri.Artık topu size attıklarında rakibe sırtınızı dönüp topu kontrol ederek topu koruyabileceksiniz.Bu esnada daha çok fiziksel temas yaşanacak.Bu özellik gerçek futbol deneyimi yaşatmak için iyi düşünülmüş.

 

Fifa 2017'ye Doğru

 

Bir başka özellik de değişen oyun mekaniği.Size şunu söyleyebilirim ki sadece videosunu izleyerek ”İşte bu” dedim.Değişen oyun mekaniğini anlatırken yeni atak tekniklerinden de bahsetmiş olacağız.Serbest vuruşlar ve penaltılardaki yenilik ile artık topa gidişiniz,açınız ve bunlara bağlı olan vuruş kalitenize kadar her şey sizin ellerinize bağlı önceki Fifa oyununda duran toplarda hareket edemiyorduk,bu yeni özellikle hem aklınıza gelen fantastik falso vuruşlarını yapıp kalecileri çaresiz bırakan taktiklerinizi uygulayacaksınız hem de daha gerçekçi bir deneyim yaşayacaksınız.Yapımcılar yeni plase vuruşlarına ve de ara paslara dikkat çekiyor.

 

Oyunun Journey(yolculuk) modunun ortaya çıkışına gelmek istiyorum.Bu konuda yapımcı ekibinden Kreatif Direktör Mat Prior’un sözlerine yer verdik;

Futbolun bu yönüne oyunda yer verme şansına daha önce hiç sahip olamamıştık. Aslında uzun yıllardır, oyunseverlere profesyonel bir futbolcunun saha içinde ve dışında nasıl yaşadığını deneyimletmek istiyorduk. Mekanik anlamda futbolu oyuna yansıtmada gerçekten muhteşem bir başarı yakaladık; ancak şu ana kadar perdeyi aralayıp arkasına hiç bakmamış, yani saha dışında olanlara oyunda yer vermemiştik. Futbolun bu yönü, geçtiğimiz yıllarda sosyal medya ve spora odaklanmış sayısız web sitesiyle iyice ön plana çıktı. Taraftarlar 7/24 futbolla yatıp kalkabiliyor ve futbolcuların maçlar dışındaki hayatlarına daha yakından bakabiliyor. Eskiden böyle bir şey yoktu. Bence insanlar futbolun bu yanıyla çok yakından ilgileniyorlar. Fifa 17‘de gerçek bir yenilik yapmak için de gayet uygun bir seçimdi.

 

FIFA-17-ALEX-HUNTER-3

 

Journey modunda rolünü oynayacağımız Alex Hunter hakkında da ”Alex, Londra’nın banliyölerinden biri olan Clapham’den çıkma, 17 yaşında bir çocuk. Ailesinde futbolculuk geleneği var: dedesi efsane bir İngiliz futbolcu olan Jim Hunter, babası da futbol kariyeri erken bitmek zorunda kalmış bir futbolcu.” sözlerine yer verdi.

Oyunu grafiklerine değinmezsek olmazdı.Fifa 2017’nin grafikleri yeni oyun motoruyla çok gerçekçi ve göz alıcı gözüküyor.Stadyumlara verilen emek,futbolcuların yüzlerinin gerçekçiliği ve de atmosfer harika bir uyumla birleştirilmiş.Geriye ise bu harika oyunu beklemek kalmış.

Fifa 2017 29 Eylül’de PC,PS4,Xbox One,PS3 ve Xbox 360 için tüm dünyada çıkış yapacak.

Advertisements

Author: Emirhan Dogan

Teknoloji / Sinema / Müzik / Web Tasarım / Yazar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s