Bilgisayarın Ömrü Nasıl Uzatılır ?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Bilgisayarınız’ın uzun süre gitmesi için yapılması gerekenleri anlatacağım.

1-OEM Kalitesi:  OEM(pc bileşenleri) ürünlerini alırken daha dayanıklı ve uzun vadeli parçalar almanız gerekmektedir. Bunlar nasıl belirlenir derseniz kullanıcı yorumlarına bakmanız ve ürünün özel bir güvencesi var mı bakmalısınız. Özel güvenceden kastım ürünün üzerindeki bileşenlerin kalitesi örnek vermek gerekirse Msi Bazooka ankartı diğer anakartlara göre üzerideki bileşenler sayesinde daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür(Asgari standartlarda üretilmiştir).

bilgisayar-parcalari-nelerdir-oem-malzemeler-300x210
2-Dengeli Parça Alımı: Dengeli parça alımından kastım dar boğaz yapmayacak işlemci ve ekran kartı seçme ve işlemcinin üzerindeki ekran kartı değilde kötü de olsa bir ekran kartı almanızdır.
3- Ortam ve Sıcaklık: Bilgisayarınız ılık hatta soğuk yerlerde kullanırsanız bu parçalar için daha rahat ve güvenli kullanım sunar. Bilgisayarınızı çok küçük kasalara toplamanız da bu süreyi etkileyecektir. Eğer bilgisayarınız masaüstü bir pc ise kasanızda iyi bir hava akışı olmalıdır. Yoksa performans düşüşü ile pc’nin ömrünü de kısaltmış olursunuz.

Hava akışından kastım ise bilgisayarınızda en az 1 önde ve bir arkada fan olması gerekir(en az 12 cmlik).Tabi bu fanlar hem işlemciye hemde ekran kartına hava verebilmelidir. Son olarak ta Anakartı soğutması içinde bir fan koyarsanız çok daha uzun ömürlü olur (Anakart yanmalarının birinci nedeni budur).Eğer ki Bilgisayarınız dizüstü bir notebook ise kumaş zeminde kullanmamalı ve çok ısınıyorsa altına ya da yanında laptop soğutucusu koymalısınız.

7d5be4ad724676f018d83dbc5feac585
4-Temizlik ve Bakım: Arkadaşlar bilgisayarınızı düzenli olarak temizlemeniz ve gerekli bakımlarını yapmanız gerekir. Temizliği ayda 1 kere bilgisayarı açıp tozunu güzelce alma ile bakım ise 6 ayda ya da her yıl termal macun değiştirerek yapmanız gerekmektedir.
5-Derli ve Toplu: Bilgisayarınızın içi derli toplu olmalıdır. Yani nasıl derseniz kabloları olabildiğince saklamalısınız ve anakart, işlemci (işlemci fanı ) , Ekran kartından kabloları deydirmeme hatta yakın bile tutmasnız daha iyi bir sonuç alırsınız. Bu derleme ne işe yarayacak derseniz bilgisayarınızdaki hava akışını daha güçlü kılar ve şasi yapma durumunu büyük ölçüde azaltır.He son olarak ta boşta ya da soyulmuş balo bırakmayın ağzını ya da yıpranmış yerini elektrik bandı ile sarın.

500x1000px-LL-87e8093d_IMG_20121214_211131

Son olarakta driverlerinizi güncel tutun driverin önemini öğrenmek için bu yazıma bakabilirsiniz : http://www.techpera.net/driver-nedir-ne-ise-yarar/.html

Advertisements

Author: Emirhan Dogan

Teknoloji / Sinema / Müzik / Web Tasarım / Yazar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s