Laptop mu Masaüstü mü ?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere birçok arkadaşımızın bilgisayar alırken kafasına takılan önemli bir soruyu tartışacağız. Laptop masaüstü mü? İsterseniz maddeler halinde başlayalım.

 

Laptop mu Masaüstü mü

 

1-Kullanış: Arkadaşlar kullanış bakımından bakarsak laptop öne geçmekte çünkü taşınabilir yapısı ve her şeyi bir arada olması kullanışı arttırmakta.

2-Perfomans: Arkadaşlar bir laptopla masaüstü’nü fiyat farkı olmadan almayı istiyor ve perfomanslı olsun istiyorsanız kesinlikle masaüstü bir bilgisayar tercih etmelisiniz. Nekadarda laptopla masaüstünün parçaları aynı olsa da masaüstü bir bilgisayar laptopa göre daha performanslı çalışacaktır.

3-Rahatlık: Rahatlık konusuna geçecek olursak masaüstü bilgisayar daha mantıklı olur (laptop’a ayrı bir ekipman bağlanmadığı sürece). Masaüstünde kalvye ve mouse’u alırken seçebilirsiniz ancak laptopta böyle bir durum çok zor. Ayrıca rahatlık sadece klavye mouse demek değildir. Kullanırken de masaüstü’nü rahat rahat oynayabilirsiniz(zaten yeri hazırdır) ancak laptopta durum pek böyle olmamakta nasıl derseniz de kumaş, yumuşak bir zemin olmamalı (laptopun içine gömülebileceği) ve bataryasını düzenli kullanmalı ( düzenli kullanılmazsa pilin ömrü çok kolay bitmekte).

4-Düzen : Düzen konusunda ise laptop bir tık öne geçmekte ancak siz masaüstünüze güzel  ve özenli bir kablolama yaparsanız aynı duruma gelmektedir. (Kısaca bu seçenek birazda size bağlı)

5-Garanti ve Güvenlik: Bu kısımda laptopla masaüstü kafa kafaya gitmekte. Nasıl mı derseniz; laptop elden düşüp hemen kırılabilecek yapıdadır ancak masaüstü o kadar kolay kırılmaz ama garanti kapsamı gibi fabrika hatalı sorunlarda laptop bir tık öndedir.

6-Yedek Parça ve Update: Bu konuda masaüstü açık ara farkla önde çünkü laptop’un yedek parçaları ve aksesuarları oldukça pahalı iken masaüstünde uydurman birşey bile taksanız olmakta ayrıca update yaparken de laptoplara fazla parça üretilmemekte (harici ekran kartı , ses kartı vb)ancak masaüstünde sayamayacağınız kadar fazladır.

Arkadaşlar pc alırken bu seçenekleri göz önüne alın bu yazıya bakarak sakın haki pc almayın bunlar sadece öneridir, uyup uymamak size kalmıştır.

Advertisements

Author: Emirhan Dogan

Teknoloji / Sinema / Müzik / Web Tasarım / Yazar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s